Cevizde ithalat ihracat hakkında bilgiler

Ülkemizde ceviz üretimi hala çok çok düşük seviyelerde hala binlerce ton ceviz ithal ediyoruz. Bu konu ile ilgili aşağıda bir haber var videomuzda da detaylı bilgiler var.

Şemsi Bayraktar, yazılı açıklamasında, Türkiye’nin koz imalatında ki dördüncü sırada mahal aldığını ve herkes üretiminin yüzde 5,3’ünü karşıladığını ifade etti.

Türkiye’nin ceviz ihracatı 22,Dört milyon dolar, ithalatının ise 172,Sekiz milyon dolar olduğuna dikkati çeken Bayraktar, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri içeren cevizin, zeka gelişiminde etkili olduğunu, kolesterolü düşürdüğünü, tansiyonu düzenlediğini ve kalp hastalıklarını önlediğini dile getirdi.

Bayraktar, koz üretiminde yüzde 46,8 payla Çin’in başı çektiğine im ederek bu ülkeyi yüzde 15,Bir ile ABD, yüzde 13 ile İran ve yüzde Beş,Üç ile Türkiye’nin izlediğini kaydetti.

Tüketimin sürekli arttığı cevizde, üretim artışının tüketime yetişemediğini dile getiren Bayraktar, cevizin gen merkezleri ve anavatanları arasında yer meydan, koz varlığıyla en çok mühim ülkeler içinde olan Türkiye’nin, bu zenginliğine yakışır üretim ve ihracat yapamadığının altını çizdi.

Bayraktar, 2016’da 58 bin 850 ton kabuklu cevize 139,4 milyon dolar, Beş,8 bin ton kabuksuz cevize ise 33,4 milyon dolar döviz ödendiğini belirterek “Cevizde ithalattan kurtulamıyoruz. İthalata ödenen toplam olarak döviz 172,8 milyon doları buldu. Kabuklu ceviz ithalatının 64,Altı milyon doları ABD’den, 20,Dokuz milyon doları Özbekistan’dan, 27,Yedi milyon doları Şili’den, 14,4 milyon doları Ukrayna’dan yapıldı. Kabuksuz ceviz ithalatında birinci üç sırayı 14,Sekiz milyon dolarla Özbekistan, 5,Beş milyon dolarla Ukrayna, 4,Dört milyon dolarla ABD aldı” ifadesini kullandı.

CEVİZDE Amacımız ‘KENDİNE YETEN VE İHRACATÇI OLABİLMEK’

Buna yanıt geçen yıl Üç,Dört ton kabuklu, 2 bin 380 ton da kabuksuz ceviz ihracatı yapıldığına dikkati çeken Bayraktar, “Cevizde hedefimiz, önce ‘kendisine yeten’, daha sonra ‘ihracatçı’ konuma yükselerek fındıkta harfiyen yüksek döviz geliri elde eden bir memleket olabilmek. Koz üretimini ülke ihtiyacını karşılamak için yüzde 35-40 artırmamız lazım. Ülkemizin bu var” değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, son yıllarda üretimin iç tüketimi karşılayamaması neticesinde, devletin kapama ceviz bahçelerinin tesisine ilişkin teşviklerinin, has piyasanın ceviz yetiştiriciliğine ilgisinin ve aşılı ceviz fidanı üretiminin, fidancılık için de karlı bir üretim kolu haline gelmesinin yüzlerce kişiyi aşılı koz fidanı üretimine gönderme ettiği bilgisini verdi.

Ceviz yetiştiriciliğinde verilen mazot ve gübre desteklerinin yanı sıra sertifikalı ve standart fidan desteklerinin özel sektörü de kapama ceviz bahçesi kurmaya yönlendirdiğine belirti eden Bayraktar, bunun zamanla üretimde artışa çare açacağını söyledi.

Bayraktar, üreticilerin pazar ve evren eğilimlerini dikkate alarak devinim etmesi, sınıflamada, muhafazada, taşımada ve pazarlamada modernizasyona gidilmesi gerektiğini dile getirdi.