Chandler ceviz fidanı budama ve gübrelemesi nasıl yapılır

Chandler ceviz fidanı budaması ve gübrelemesi nasıl yapılır öğrenmek isteyenler videomuzu izleyerek bilgi sahibi olabilirler.

Damlama sisteminden gübreleme: FERTİGASYON)Gübrenin sulama suyuna karıştırılarak sulama ile birlikte gübreleme yapılmasıdır. Süre işçilik ve gübre tasarrufu bakımından külliyetli yakışır 1 yöntemdir. Havuz çıkışına koyulacak 50lt lik bir gübreleme tankı sorunu tamamen halletmektedir. Başarılı olduğum bahçelerin tamamında bu sistemi uygulatıyorum.% yüzde surat sonuç aldığım 1 tarz ve eksiksiz çifcilerimize öğütleme ediyorum

sual Bir: ceviz ağacı gübrelemeye ihtiyaç duyarmı: Ceviz bahçelerinin oluşturulmasında(öteki bahçelerde dahil) gübreleme zemin hazırlığıyla beraberce başlatılan ve bahçe ömrünü tamamlayana kadar sürsürdürülecek olan 1 çalışmadır.

sual İki: Kullanılacak gübrenin çeşidini,miktarını,zamanını neye göre belirlemek gereklidir: Gübreleme Toprakdan alınacak Textür analizlerine göre,Toprağın ihtiyacına,ağacın yaşına ve bitginin inkişaf periyoduna göre belirlenecektir.

sual 3: Gübrelemeye sebep ihtiyaç işitiriz: Türkiye topraklarının %85’i sulanabilir tarım arazilerinin dışında dır ve aşağı yukarı % 20-65 arası eğimden oluşur. Arazi derinliği 70-250cm arasında farklılaşan 1 yapıya sahiptir. bu da çifcimizin işinin hiçde basit olmadığı anlamına irat.Türkiye çapında almiş olduğum arazi tahlillerinde organik değerlerin %05 ile 1- Azotun %1-5 arası-Fosforun %1 ile Beş arası-potasyumun %15 ,izelementler ise nerdeyse hiç yok gibiydi.Aşağıda ki örnektede görüleceği gibi arazi yapılarımızın ortalamaların fazla altında olduğu görülecektir.

Bandalama:Gübreler ekimden önce tohum veyada fidenin 3-5 cm altına veya yanına, elle yada makinalarla uygulanır.

Gübreleme teknikleri nelerdir

  1. Yüzeye serpme:

Gübrenin elle yahutta gübre müvezzi aletlerle zemin yüzeyine serpilerek uygulanmasıdır. Bilhassa azotlu gübreler yüzeye serpilerek uygulanmaktadır. Ekimden evvel aynen ekimden daha sonra veyada nebat geliştikten sonra da uygulanabilmektedir. Sık ekimi yapılmakta olan bitkilere kolay gübreleme sağladığından tercih edilmektedir. Fazla geniş arazilerin kısa sürede ve uygulamalı biçimde gübrelenmesinde kullanılır. Bu biçimde gübrenin uygulanması hem dönem hem de işçilikten biriktirim sağlamaktadır.

BAHÇE ÖNCEDEN HAZIRLANACAKSA (yazın)

Kuyular nizami 1 biçimde açıldıktan sonra arazi geri doldurulur

300 gr kompoze gübre (izelementli)

300 cc hümik+fulvik asit

Kara 3 ülke üstü uygulamadan daha sonra çapalayarak karıştırınız imkanınız varsa bolca su veriniz

Fidan dikimi yapılırken

300cc Hümas zink.(çinko karışımlı) zemin altı sıcaklığı 5-6 aşama artıracak gökleri yenilicektir

200gr izementli mineral gübre

uygulamayı toprak altı bandalama veya cansuyuna karıştırarak yapa bilirsiniz.

20 şubat(ilk cemreyle beraberce

200gr izelementli kompoze gübre

200cc orga mineral hümas

Damla sulamadan veyada sulandırarak

15 nisan

100cc orga mineral hümas

50gr izelementli kompoze gübre

Damla sulamadan yada sulandırarak

———————————————————–

15 Mayıs

100cc orga mineral hümas

50gr izelementli kompoze gübre

Damla sulamadan veya sulandırarak

————————————————————–

15 haziran

150gr Amonyum nitrat (Yaprak sararmalarını önlicek dokuyu sertleştirecektir)

Damla sulamadan veyahut sulandırarak

5 ıslak ve üzeri ağaçlarda gübrelemeyi,kışın taç izdüşümünden bandalama sistemiyle yazın ise yapraktan(izementler) yapınız

Fidanlardaki kurumalar

Ağaçların büyümemesi ve erken uyanmalar

Yaprak sararmaları ve kesif sitres

Meyve çürüklüğü

İç doldurmama

Meyve miktarının hayli biraz olması

Ceviz antraknozu gibi farklı hastalıklar

Nebat besleme ve budamaların yanlış yapılmasından dolayıdır

soru 4:Yukarıdaki Zemin tahlilini kısaca analiz edermisiniz: Bu zemin tahlili elde ettiğimiz en iyi analizlerden birtanesidir.Mineraller ve izelementler nicelik olarak çok biraz.toprak geçirgenliği yüksek ve rutubet tutma oranı düşük.Yapılması gerekli olan evvel şey organik değerleri yükseltmek olucaktır..Neden organik değerler? Organik değerler toprağın gümrük kapısı gibidir yani vize veren gümrük memuru gibidir..kısacası organik değerleri yükseltmediğiniz sürece toprağa uygulayacağınız mineral gübreleri ve izementleri nebat kökleri ya hiç almıcak,ya da aşırı az alıcaktır..Daha daha sonra Mineral gübreleri ve peşine izelementler verilmeye başlanılacaktır (Orga mineral gübreler)Toprağın organik değerleri artdıkca rutubet tutma oranıda yükselecektir.Bilinçsiz ve ölçüsüz yapılacak her tatbikat toprağa yarar değil kötü sonuç getirecektir.

Ayrım periyodu nedir.?Ağaçlar uyanma zamanından sonra ki süreç de haziran,temmuz ve ağustos da gelişimine devam ederken bir sonraki yıl için de ne pacağına kesin yargı verir.yani bu gözler,meyve gözümü,yaprakmı, dalmı olucak.işte burada üretim yapanların yapması gerekli olan,fosforla,borla,çinkoyla,organik gübrelerle,potasyumla toprağı desteklemektir. tedarikci şirket tarafından size verilecek sulama ve gübreleme programıyla bahçe uygulamasını devam ettireceksiniz ki ağaçlar zamanında meyve gözü yapsın zamanında kendisine gerektiği kadar kol ve yaprak oluştursun.