Ceviz yetiştiricileri gübreleme konusunda bilgilendirildi

Eskişehir’de ceviz yetiştiricilerine yönelik “Ceviz yetiştiriciliği ve gübrelenmesi” semineri verildi.
Bir otelin toplantı salonunda düzenlenen seminere, Eskişehir ve Bilecik’ten gür sayıda ceviz yetiştiricisi katıldı. ARGE Endüstriyel Genel Müdürü Vedat Karakaya ve Ziraat Mühendisi Harun Değnek tarafından verilen seminerde, arazi verimliliğinin arttırılması için yapılan çalışmalara örnekler verildi.

Bitlis’in Tatvan Besin Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünce kadın girişimcilerin güçlendirilmesi ve meslek edinilmesi amacıyla “Ceviz Yetiştiriciliği” ile ilgili mesleki eğitim-öğretim kursları düzenlendi.

Yiyecek Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), İŞKUR ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) içinde imzalanan protokol gereği, İŞKUR kapsamında yapılan eğitim-öğretim programı kapsamında Tatvan ilçesine ait Dalda köyündeki kasınlara ilişkin “Ceviz Yetiştiriciliği” kursları tertiplendi. Tatvan Besin Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğündeki ziraat mühendislerince verilen eğitim-öğretim programına toplam 20 kadın katılım gösterdi. Toplam olarak 148 saat süreli kurs kapsamında hanım öğrencilere bahis ile ilgili teorik ve uygulamalı bilgiler verilecek.

Ayrıca köyde ceviz bahçelerindeki hastalık ve zararlıları yerinde incelenerek kursiyerlere savaşma teknikleri, cevizde kullanılan kimyasal ürünler ile cevizde uygulanması gereken kültürel ve kimyasal uğraş yöntemleri pratikte olarak anlatıldı.

Tatvan’da “Ceviz Yetiştiriciliği” kursları

Yüksek Ziraat Mühendisi ve aynı zamanda Nebat Besleme Uzmanı Yakup Alpaslan Ergün ise, “Ceviz ağacının kökleri inebileceği derinlik, 1 buçuk m derinliğe kadar inebildiği derinlik dikkate alınarak tahlil yapılmalıdır. Arazi verimliliğini artırmada en çok mühim faktörlerden biri bitki besin elementleridir. Bitkilerin sıhhatli 1 biçimde gelişebilmesi için; elverişli miktar ve formülasyonlardaki besin elementlerinin gübre olarak gerek topraktan, gerektirdiği durumlarda da yapraktan verilerek kullanılması gereklidir. Demir ve çinko bitkilerde klorofil oluşumu için mutlaka gereklidir” diye konuştu.

Yapılan kursla ilgili değerlendirmede bulunmakta olan Tatvan Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, eğitim-öğretim programının önemine vurgu yaparak; ceviz yetiştiriciliğinde ilçenin mühim bir potansiyelinin olduğunu belirtti. Düzenlenen kurs ile kırsaldaki kadın girişimcilerin güçlendirilmesi ve meslek edinilmesinin amaçlandığını dile getiren Kaymakam Özkan, hanım kursiyerlerin, ceviz yetiştiriciliği kursunda kazandıkları bilgiler ışığında daha şuurlu 1 biçimde zirai üretim yapacaklarına vurgu yaparak, düzenlenen mesleki eğitim kursunun kırsalda yaşamakta olan hanım çiftçilere hayırlı olmasını diledi.