Fernor cevizi Fransa menşeeli olup, yüksek rakımlı bölgelerimize dikimi yapılabilen soğuk iklim cevizidir. Dikim yapılabilen rakım aralığı 50 ile 1700 metre arasında dır. Yani deniz seviyesindeki bölgelerimizden başlayarak yüksekliği 1700 metre olan bölgelerimize kadar dikimi yapılabilen verimli 1 ceviz çeşididir. Ancak orta halli 1000 metreye kadar yükseklikte olan bölgelerimize Chandler dikimi önermekte, 1000 metrenin üstündeki bölgelerimize ise Fernor çeşidini önermekteyiz.

Fernor ceviz fidanı fiyatı: 15 tl

Fernor cevizi genetik özelliğinden sebebiyle yüksek rakımlı bölgelerde oluşabilecek Nevbahar ve Güz dolarından ziyan görmez. Kadın çiçekleri yani meyve olacak çiçekler, Mayıs ayının en başında açması sebebiyle, fernor cevizi ağacı nevbahar geç donlarından ziyan görmez.

Güz da ise Kasım ayının başına kadar fernor koz ağacı kış dinlenmesine ileri gelen. Bu da çiçeği burnunda filiz dalların kapanması manasına kazanç. Bundan yüzünden da gerek delikanlı sürgünler gerekse de ağacın öteki bölgeleri sonbahar erken donlarınından etkilenmez.

Kışın oluşacak -20-25 dereceye kadar olan donlar fernor koz ağacına zarar vermez. Soğuğa metin bir ceviz türüdür. Sonbahar ve kış aylarının sağlıklı olarak atlatılması için sulama ve gübreleme disiplini de beraberinde değer arzetmektedir.

Fernor Ceviz Meyvesinin Özellikleri Fernor koz meyvelerin ağırlığı ortama 12 gr’dır. Yağ oranı %51 ve protein oranı %20’dir. İç randımanı %49 olup iç ceviz ağırlığı vasat 6 gr’dır.

Kabuktan ayrılması basit olup ticari değeri olan 1 ceviz çeşididir. Gerçek tozlayıcıları Fernette ve Ronde koz çeşitleridir. Eylül ayının sonlarına dürüst hasat edilir. Lezzeti hayli biçimli olup çıplak ve körpe ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir.

Not: 1000 m rakımı geçen her bölgemiz risk içermeyebilir. Koz çeşidini belirlerken rakımdan daha çok bölgedeki hava şartlarını dikkate almalıyız. Bunun içerisinde Meteoroloji Umumî Müdürlüğünün sayfasındaki istatistiki verilerden faydalanabilirsiniz.

Eksiksiz planlanmış ve bakımı yapılmış 1 fernor ceviz bahçesinden 6-7 yaşında ağaç başına orta halli 20-22 kilo verim alınabilir.

Orta derecede güçlü ve yarı dik büyüyen fazla verimli bir çeşittir. Fernor koz Fransız orjinlidir. Fernor cevizde Chandler koz gibi taraf dallarda verimi iyidir. Meyveler salkımlarda 1’li, 2’li, 3’lü ve 4’lü biçimde olmaktadır.