Turan fidancılık olarak size Türkiye’nin en kaliteli ceviz fidanlarını sunmak için özel bir çaba sarfediyoruz. Fidan alırken en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında fidanın kaliteli bir üretim sürecinden geçip geçmediği konusu vardır. Fidanı alırsınız sağlam görünür dikersiniz güzelde bakarsınız ama bir kaç ay içinde fidan bir anda kurumaya başlar ve ölür siz de hatayı kendinizde ararsınız fidan yeşerdi ama sonradan öldü nerede hata yaptık acaba dersiniz Ama aslında genellikle hata sizde değildir fidandadır. Eğer fidan üretim sürecinde çok sağlıklı bir bakım görmezse yada aşılama düzgün yapılmamışsa zayıf kalmışsa yada odunlaşmamış içi sünger gibi kalmış ise bu tür bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz çok yükselir. Bu yüzden fidanı alırken kurumsal güvenilir ve işinin ehli bir firmadan almanız çok önemlidir. Bu konuların bilincinde olmayan basit firmalardan alışveriş yaparsanız pişmanlık garanti. Biz firma olarak bu ve bunun dışında bir çok detaya özen göstererek en iyi fidanları üretiyoruz. Amacımız ülkemizde ceviz üretiminin sağlıklı bir şekilde artması buda ancak sağlıklı fidanlarla olur.

Chandler ceviz fidanı fiyatı: 18 tl

Chandler ceviz fidanı satışı ve fiyatlarını öğrenmek için aşağıdaki telefonu arayabilirsiniz.

Siparişleriniz için: 0533 920 99 99

Dünyada üretim bakımından İkinci sırada ihraccatta 1. sırada yer alan Amerika da dikili alanların % 77 sini CHANDLER cevizi oluşturmakta .
İnternet ortamında 2011-2012 california Walnut Nursey Report yazarsanız istatistiklere ulaşabilirsiniz. Dahil beyazlığı % 100 ,taraf kol verimliliği % 80 ,İçinin kelebek veyahut horoz çıkma durumu % 100 olan bu kalite şu anda dünyada ticari değeri en yüksek olan çeşittir.

Koz yetiştirmeye karar verdiniz. evvel coğrafya incelenmeli, rakımla baş karışıklığı yaratmadan nerede hangi cinsi dikeceğimizin kararını vermeliyiz. meteorolojiden mazi geda on yılın ilkbahar geç ve güz çabuk don tarihlerini alıyoruz. bunu incelediğimizde 2 don içinde kalan süre aşırı yıllarda. 180 günden noksan ise o bölgede ceviz yeşillik yapar. azda olasa meyve verir. arada bir seneler şekilli meyve verir “lakin, ticari bahçe kurulmaz”… müddet 180 ila 200 gün içerisinde ise Fernor 200 günden çok ise chandler dikebilirsiniz. Bölgeyi belirledik cinsi seçtik, sıra toprak yapımızı öğrenmeye geldi. İyi bir laboratuvarda mutlaka tahlil yaptırıyoruz. analiz sonucunda koz dikilebilir bir alana sahipsek, yola çıkıyoruz. arazi yapımız aşırı zararlı ise dikimde ısrar etmek ilerleyen yıllarda size kötü sonuç olarak dönecektir “” eksik mahsul, ölen ağaçlar, içi dolmayan zayıf meyveler v.s”” bulabiliyorsak başka 1 arazi buluyoruz. veya bu işten vazgeçiyoruz ?? ..

Araziyi bulduk, çeşite ölçülü verdik. toprağı hazırlayacağız.. dikim aralığı olarak 8X6 önerimdir. sebep: 30 lu yaşlardan sonra ağaçlarınızın birbirine girmesini ne yapsanız önlemeniz imkansızlaşacaktır. ne yapacaksınız aralardan birer ağacı yok edeceksiniz ki kalan ağaçlarınız nefes alsın nur alsın meyve vermeye devam etsin. 10X10 yapsanız birer adet çıkarınca açıklık külliyetli açılır. 8X4 yapsanız esasen 8 minicik gelecek dördü ne yapacağız?? bir adet çıkarsak 16X8 rıza bir tane henüz çıkarsak 16X12 rıza yani tekrar 8X6 dikilip buna göre budanıp büyütülen ağaç ilerleyen yıllarda aradan birer tane eksiltilince epeyce zorlanmadan sizide zorlayıp üzmeden körpe ölçüsüne uyarlanmış olmaya başlar.. sık dikimin fidancıdan başkasına yararı olduğunu duymadım.. yinede pikaj ile ilgili karar elbette sizin ?? ölçüye ölçülü vermişseniz işaretlemeyi yapıp çukurları mutlaka kepçe ile en az 150X150X150 cm olacak biçimde kazdırın. kazım işine başlarken kepçe çukurun bir kenarındaki üst toprağı alsın öbür tarafa koysun, sonra çukurun içindeki üst toprağı alıp o fevk toprağın üstüne koysun. çukurun içinden çıkan alt toprağı alıp fevk toprağını almış olduğu boş yere koysun. çukur tabanına 500 gr kadar dap, tsp, gibi taban gübrelerinden serpin. eğer elinizde varsa eksiksiz yanmış hayvan gübresi yoksa leonardit ile fevk toprağı karıştırarak çukuru doldurun. Bir yabancı arabası kadar hayvan gübresi ve ya 8 kg kadar leonardit. “alta koyduğunuz gübre ilerleyen yıllarda ağacın kökünün birşeyler bulması içindi” :). dikime hazırız eksiğimiz? fidan…

Hiza geldi fidan alımına.. biz belli temel öneriyoruz! tüplü fidan mayıs sonundan önce size verilmez. mayıs sonunda aldığınız tüplü fidanın aşı yeri şimdi kaynaşmamıştır. dikimde işçilik kaynaklı temel toprağı dağılımı aşı yeri oynaması v.s sebeplerden sebebiyle hayli eksilme olacağı gibi, dikilen fidanlarda sene içerisinde neredeyse hiç ilerleme olmama ihtimali epey yüksektir. neden: yerinden sökülmüş, ufacık tüpe sığsın diye kökleri zavallı edilmiş, tepesi kesilip aşı yapılmış bu fidanın ne yapmasını bekleyebiliriz??

Belli temel fidanlar. aşı yeri kaynaşmış, kökler tüplüye göre henüz kuvvetli, kısaca henüz kuvvetli fidan.. iç anadolu için şubatın ikinci yarısını öneririm. önceki takvimle karakış bittikten sonra dikim yapılmalı, yaşama suyu verilmeli. ( esasında ruh suyu derler lakin, ülkü köken bölgesinde hava boşluğu kalmamasıdır.) fidanı çabucak bir e 1 su ile karıştırılmış plastik boya ile boyamanızı öneririm.

Dikimi yaptık fidanımızı boyadık.. fidanın uyanma tarihinden 1 ay evvel fidanlarınızı aşı noktasının 4-5-6 göz üzerinden niye bu kadar aşırı sayı, gözün kesinlikle hakim rüzgara eşit gelmesi için bu kadar hayli rakam verdim. ?? aşı noktasından sonra yukarı yasal çekmece sayıyoruz verdiğim rakamlardan hangisi hakim rüzgara bakıyorsa onun üzerinden kesiyoruz.. aşı macunu ve ya sutut ile kesim yerini kapatıyoruz.

Fidanlarımızın uyanmasını beklemekten farklı yapacak iş kalmadı dikim bitti yoksul olsun..